مطالب آموزشی

فرق نقش و نگار در فرش های دستباف و ماشینی ایرانی

فرش دستباف و ماشینی ایرانی | فرش فروشی ارزان قیمت در کرج | نمایندگی فرش کاشان در کرج

افراد عادی ای که در زمینه  شناخت فرش ماشینی از فرش دستباف سررشته ای ندارند به سختی می‌توانند فرش ماشینی و یا دستباف را تشخیص دهند فرش و قالی دستباف که با هنر دست انسان بافته میشود از ارزش  بالایی برخوردار میباشد.  کیفیت فرش دستباف ایرانی بستگی به مواد رنگزا، تعداد گره ها و کیفیت خامه دارد. فرش دستباف روی دار مخصوص به خود بافته می‌شود و فرد قالیباف با هنر خود طرح آن را گره به گره خلق میکند.در ادامه به تفاوت فرش دستباف و ماشینی خواهیم پرداخت. جهت خرید اینترنتی و آنلاین فرش ارزان قیمت دستباف و ماشینی ایرانی به سایت فرش فروشی  فرش زرتشت ، نمایندگی فرش کاشان در کرج مراجعه کنید.

نقش و نگار فرش های دستباف و ماشینی ایرانی

در فرش های ماشینی ایرانی از نقش و نگار هایی رنگ کمتری دارند استفاده می‌کنند و از طرح هایی که در بازار فرش وجود دارد بی نصیب است ولی نقش و نگارهایی که  در فرش های دستباف استفاده  میشود شناسنامه دارند  و توسط طراح های ماهر و متخصص طراحی میشوند که در بازار شناخته شده هستند وهمان شخصی که طراح است رنگ بندی آن را مشخص میکند و تمامی طرح هایی که در بازار وجود دارد طراح منحصر به فرد و شناسنامه خود را  دارند. و رنگ هایی که در فرش استفاده شده همگی توسط رنگرز و بصورت جداگانه رنگ می شود..

تفاوت عمده ای که بین فرش ماشینی و دستباف ایرانی وجود دارد در مصالح جنس بکار رفته در  آن ها می باشد به این دلیل که جنس فرش های ماشینی بیشتر مصنوعی و بی کیفیت نسبت به  فرشهای دستباف میباشد ،قسمت عمده ی جنس بکار رفته در فرش های ماشینی اکریلیک و ابریشم مصنوعی پلی استر است  در صورتی که مصالح بکار رفته شده در فرش ها و تابلوفرش های دستباف از جنس های با کیفیت و طبیعی پشم و کرک و مرینوس و ابریشم طبیعی می باشد که این خود باعث میشود فرش های دستباف از ارزش بالایی برخوردار باشد.

فرش ماشینی و فرش دستباف

به طور معمول دو نوع فرش وجود دارد ( فرش ماشینی و دستباف ایرانی ) که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

فرش ماشینی: ماشینی با ماشین نساجی بافته می‌شود. فرش ماشینی با سرعت بالا و با موادی مثل (الیاف مصنوعی، ابریشم و پشم مصنوعی، آکریلیک، پلی استر، نایلون و پلی پروپیلن) بافته می‌شود. کارخانه‌داران سعی میکنند  که فرش ماشینی را شبیه به فرش دستباف تولید نکنند و علت بی‌نقص بودن فرش ماشینی  به این دلیل است که به دست انسان بافته نشده است.

فرش دستباف و ماشینی ایرانی | فرش فروشی ارزان قیمت در کرج | نمایندگی فرش کاشان در کرج

فرش دستباف: اگر به پشت فرش دستبافت دقت کنید نخ‌های پودهای فرش دستباف اصیل، معمولاً به رنگ‌های مختلف آبی، سفید یا قرمز، دیده می‌شود،در واقع نخ‌های پود همان نخ‌های افقی هستند که تا ریشه‌های فرش کشیده شده‌اند.  فرش دستباف به دلیل اینکه با دست و نه با استفاده از ماشین بافته می‌شود، تار و پود های در فرش  کاملاً صاف نیست. و همچنین گره‌های رنگی پشت فرش دستباف یکدست نمیباشد، گره‌ها در بعضی از قسمت ها مقداری ضخیم‌تر است، و همین یکنواخت نبودن علامت دستباف بودن فرش است.امروزه در فرش های ماشینی از فرش های دستباف کپی میشود به همین دلیل تشخیص دادن آنها از فرش دستبافت کار دشواری است، به طوری که  اگر فرش کاملاً یکدست نبود، نمیتوانیم با اطمینان بگوییم که فرش دستباف است.

به نقشه روی فرش دستباف ایرانی اگر توجه کنید . شکل و اندازه طرح فرش دستباف در دو سر آن کاملاً یکسان نیست.فرش های دستباف جز فرش های قدیمی محسوب میشود هر چند امروزه فرش های ماشینی به صورت گسترده تولید می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند اما فرش های دستباف همچنان جایگاه خود را حفظ کرده اند و با ارزش ترین فرش ها ، فرش های دستباف محسوب می شوند.

درباره فرش زرتشت

امروزه فرش ماشینی و دستباف ایرانی به جزء جدا نشدنی منازل بسیاری از ما ایرانیان تبدیل شده است. با توجه به اینکه فرش دست بافت یک کالای هزینه بر است، انتخاب یک فرش ماشینی خوب از اهمیت بالایی برخوردار است. فرش ماشینی خوب فرشی است که از کیفیت و دوام بالا برخوردار باشد. قیمت مناسبی داشته باشد و از مواد با کیفیت در ساخت آن استفاده شده باشد. انتخاب زمانی سخت تر میشود که بدانید  فرش ماشینی از آن دسته کالاهایی است که از ظاهر آن نمیتوان به کیفیت و دوام آن پی برد!

فرش ماشینی گونه‌ای مصنوعی از قالی است که توسط ماشین‌آلات صنعتی بافته می‌شود. فرش ماشینی به دلیل بالا بودن سرعت تولید و همچنین ارزان بودن مواد اولیه نسبت به قالی‌های دستبافت قیمت ارزان‌تری دارد و از مزایای آن ساده‌تر بودن اجرای فرش، بهتر بودن نقش و باکیفیت‌تر بودن انواع تصاویر هنری و شخصی روی آن است.

فرش زرتشت بهترین کیفیت فرش‌های ماشینی را برای شما فراهم آورده است. میتوانید به صورت حضوری یا اینترنتی از ما خرید کنید. برای سفارش و خرید فرش ارزان قیمت مورد علاقه‌تان با فرش فروشی  فرش زرتشت ، نمایندگی فرش کاشان در کرج تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *